Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

Zielone Łapy- czy warto ?

29 odpowiedzi w tym temacie

#1 ~zielony~

~zielony~
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2020 - 20:40

Gmina zamierza przystąpić do projektu,,Zielone Łapy". Wiele osob pewnie sie zastanawia czy skorzystać z oferty.Czy są w naszej gminie osoby posiadające takie instalacje i mogłyby się podzielić swoją opinia na ten temat(plusy i minusy).

#2 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2020 - 21:59

Trzeba być przyglupim, żeby wyrzucić tyle kasy w błoto oraz oszpecić swój dach. Ile masz dni słonecznych? Praktycznie pół roku bez słońca. Lato w kratkę. Panele wytrzymują 25 lat, a zwrot kosztów fotowoltaniki po 20 latach.
Wystarczy poczytać w Internecie, czy to się opłaca. W chwili obecnej nie. To nabijanie kasy dla Sztabów.

#3 ~Co~

~Co~
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2020 - 22:37

Trzeba być przyglupim, żeby wyrzucić tyle kasy w błoto oraz oszpecić swój dach. Ile masz dni słonecznych? Praktycznie pół roku bez słońca. Lato w kratkę. Panele wytrzymują 25 lat, a zwrot kosztów fotowoltaniki po 20 latach.
Wystarczy poczytać w Internecie, czy to się opłaca. W chwili obecnej nie. To nabijanie kasy dla Sztabów.

Co brałeś kolego? Wejdź na forum muratora. W tej chwili zwrot inwestycji z dotacja to jakieś 7 lat.
Potem masz prąd za friko. Pomysł ze jak ktoś buduje dom i ogrzewa go prądem to nie płaci za kotłownie i powierzchnię pod nią. A to też kosztuje. Nie myślcie że wasze kopciuchy będą chodzić po 50 lat lub dłużej niektóre niewytrzymuja 10lat hahah

#4 ~Jaja~

~Jaja~
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2020 - 22:45

Oszpecic dach? A co na tym dachu kwiatki sadzisz? Hehe

#5 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2020 - 14:49

Gmina zamierza przystąpić do projektu,,Zielone Łapy". Wiele osob pewnie sie zastanawia czy skorzystać z oferty.Czy są w naszej gminie osoby posiadające takie instalacje i mogłyby się podzielić swoją opinia na ten temat(plusy i minusy).

Mam od 3 lat instalację fotowoltaiczną o mocy 4 kW. Korzystałem z programu "Prosument", który dofinansowuje 40% kosztów kwalifikowanych  W 2016 r. były to koszty takie same jak oferuje gmina czyli 7 tys. zł za 1 kW.

W 2016 r. płaciłem ok. 230zł/mieś., czyli ok. 2700 zł/rok. Teraz płacę do PGE ok. 250, chociaż w ubiegłym roku zainstalowałem klimatyzację.

Gmina oferuje lepsze dofinansowanie niż WFOŚIGW. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że chyba trzeba będzie zapłacić podatek od dofinansowania.

Jak dostanę rachunek za ostatnie półrocze, mogę podać NPV oraz IRR dla swojej inwestycji o horyzoncie 25 lat.

#6 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2020 - 15:12

Trzeba czytać w internecie ze zrozumieniem. Z danych stacji meteorologicznej w Białymstoku

(dane.gov.pl/dataset/797?page=5&per_page=5&sort=-verified)

wynika, na każdy metr kwadratowy powierzchni o nachyleniu 30o skierowanej na południe pada promieniowanie o wartości 977 kWh w ciągu roku. Na każdy kilowat instalacji potrzeba ok. 4 m2 .
Żywotność instalacji jest większa niż 25 lat. Jedynie liczy się trwałość inwestycji na tyle lat. Po 25 latach wydajność ogniw spada o 15%. Zwrot z inwestycji jest nie 20 lat a maksymalnie 10- zwykle 6-8.

#7 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2020 - 15:15

Mam od 3 lat instalację fotowoltaiczną o mocy 4 kW. Korzystałem z programu "Prosument", który dofinansowuje 40% kosztów kwalifikowanych  W 2016 r. były to koszty takie same jak oferuje gmina czyli 7 tys. zł za 1 kW.

W 2016 r. płaciłem ok. 230zł/mieś., czyli ok. 2700 zł/rok. Teraz płacę do PGE ok. 250, chociaż w ubiegłym roku zainstalowałem klimatyzację.

Gmina oferuje lepsze dofinansowanie niż WFOŚIGW. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że chyba trzeba będzie zapłacić podatek od dofinansowania.

Jak dostanę rachunek za ostatnie półrocze, mogę podać NPV oraz IRR dla swojej inwestycji o horyzoncie 25 lat.

Oczywiście 250zł/rok.

#8 ~poiu~

~poiu~
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2020 - 19:35

Oczywiście 250zł/rok.

czyli ok 21zł/miesiąc. Za co jest ta opłata? Bo wynika z tego, że nie płacisz wszystkich składowych obecnych rachunków

#9 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2020 - 20:17

czyli ok 21zł/miesiąc. Za co jest ta opłata? Bo wynika z tego, że nie płacisz wszystkich składowych obecnych rachunków

Jest to opłata za pobór energii z sieci (oprócz tego co zużyłem z własnej "elektrowni") minus opłata za energię którą wprowadziłem do sieci.

#10 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2020 - 20:44

Co to za czerwone koguty świecą na dachach? Śmigłowce tak nisko nie latają.

#11 ~poiu~

~poiu~
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2020 - 21:18

Jest to opłata za pobór energii z sieci (oprócz tego co zużyłem z własnej "elektrowni") minus opłata za energię którą wprowadziłem do sieci.

czyli przy wymianie prosumenckiej nie naliczane są opłaty: kogeneracyjna, OZE, stała staw. sieciowej, jakościowa, sieciowa zmienna, abonamentowa i przejściowa?

#12 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 10 styczeń 2020 - 12:57

czyli przy wymianie prosumenckiej nie naliczane są opłaty: kogeneracyjna, OZE, stała staw. sieciowej, jakościowa, sieciowa zmienna, abonamentowa i przejściowa?

Rzeczywiście nie ma opłaty jakościowej i opłaty OZE.

Duża część odbiorców energii elektrycznej nie zwraca uwagi  na ilość zużytej energii tylko na koszt. Także duża część zwraca uwagę na całkowity koszt 1 kWh z uwzględnieniem kosztów stałych. Tylko nieliczni zwracają uwagę na poszczególne składniki ceny energii elektrycznej.

Jeżeli już trzeba dokładnie, to koszt energii elektrycznej prosumenta określony jest wzorem:

#13 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 10 styczeń 2020 - 12:58

Ke = (Ep – 0,8·Eo)·(ee + oj +ośz + ok) + (oh + ośs + op + a + oOZE) · i;

gdzie:

Ke  - koszt energii elektrycznej w zł

Ep   - energia pobrana z sieci w kWh

Eo  - energia oddana do sieci w kWh

ee   - cena energii elektrycznej czynnej  0,279 zł/kWh

oj   - opłata jakościowa  0,00 zł/kWh

ośz  - opłata sieciowa zmienna 0,2409 zł/kWh

ok  - opłata kogeneracyjna 0,002158 zł/kWh

oh  - opłata handlowa 4,06 zł/m-c

ośs -  opłata sieciowa stała 7,25 zł/m-c

op  - opłata przejściowa 0,33 zł/m-c

a   - abonament 0,80 zł/m-c

oOZE- opłata OZE 0,00 zł/m-c

#14 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 10 styczeń 2020 - 13:01

i - ilość miesięcy

Opłaty są rozliczne co 6 miesięcy: 1.01 - 30.06 i 1.07 - 31.12

#15 ~poiu~

~poiu~
  • Goście

Napisano 10 styczeń 2020 - 13:58

Dziękuję bardzo za zainteresowanie i odpowiedź.

Mam jeszcze jedno pytanie.

Opłaty

podane są w kWh ale w kWh czego? Ep,Eo czy różnicy (Ep – 0,8·Eo)

#16 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 10 styczeń 2020 - 16:10

Dziękuję bardzo za zainteresowanie i odpowiedź.

Mam jeszcze jedno pytanie.

Opłaty

podane są w kWh ale w kWh czego? Ep,Eo czy różnicy (Ep – 0,8·Eo)

Kilowatogodzina jest kilowatogodziną niezależnie od tego  jaki to jest rodzaj energii ( cieplna, mechaniczna, elektryczna..) i czy energia jest oddawana czy pobierana. Z wzoru wyraźnie widać, że wartość z jednego nawiasu jest mnożona przez wartość z drugiego nawiasu. Suma czy różnica tych samych wielkości o tych samych mianach ma takie same miano. W pierwszym nawiasie jest to kWh, a w drugim zł/kWh. Zatem iloczyn ma miano zł.

#17 ~gość~

~gość~
  • Goście

Napisano 10 styczeń 2020 - 17:40

Nie warto bo jak zwykle tylko "wybrani" skorzystają/zarobią.

#18 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2020 - 10:20

Następny malkontent wietrzący spiski.

Jeżeli się nie uda w Łapach (środki są ograniczone) można spróbować w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku . Tam dofinansowanie wynosi 40%. Na resztę można wziąć kredyt oprocentowany 1% i rozłożyć na 7-10 lat. Wtedy raty kredytu będą mniejsze niż byłyby rachunki za energię elektryczną.

#19 ~Zielony~

~Zielony~
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2020 - 21:01

Dziękuję za informację i jeśli to możliwe to proszę podzielić się  NPV i IRR dla swojej inwestycji.

#20 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2020 - 13:19

Właściciel mikroinstalacji fotowoltaicznej ma do dyspozycji energię wyprodukowaną, pobraną z sieci energetycznej, zużytą na własne potrzeby oraz oddaną do sieci energetycznej.

Energia wyprodukowana, pomijając moc instalacji,  zależy od wielkości nasłonecznienia w roku i czasu eksploatacji ogniw (ich sprawność zmniejsza się ok. 0,6% na rok).

Energia zużyta na własne potrzeby jest energią zużywaną przez właściciela instalacji w czasie produkcji przez ogniwa.

Energia pobrana z sieci jest energią pobieraną w  czasie  kiedy fotoogniw jej nie produkują lub produkują za mało (noc, duże zachmurzenie itp.).

Energia oddawana do sieci jest różnicą między energią wyprodukowaną i zużytą na własne potrzeby.

Umowa z dystrybutorem energii elektrycznej jest tak skonstruowana, że zakład energetyczny  odlicza od energii pobranej z sieci jedynie 80% energii oddanej do sieci w ciągu półrocza rozliczeniowego  tzn. 1stycznia -30 czerwca i 1 lipca 31 grudnia. Jeżeli 80% energii oddanej do sieci jest większa od energii pobranej z sieci staje się ona własnością sprzedawcy.

Zatem przy eksploatacji mikroinstalacji fotowoltaicznej należy zwracać uwagę na to, by używać urządzeń energochłonnych (zmywarki do naczyń, pralki, żelazka, klimatyzację itp.) w tym czasie, kiedy jest  największa  produkcja energii z paneli fotowoltaicznych. Ułatwia to falownik wskazujący moc.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych