Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

8 odpowiedzi w tym temacie

#1 ~Jacek B.~

~Jacek B.~
  • Goście

Napisano 22 wrzesień 2010 - 17:33

Danielu - powodzenia. Chętnie przyjechalibyśmy na wyjazdowe spotkanie MTG z Krakowa do Sokółki

#2 ~tutejszy~

~tutejszy~
  • Goście

Napisano 22 wrzesień 2010 - 20:13

"Planujemy sfotografowanie i indeksację nagrobków cmentarnych wszystkich cmentarzy na naszym terenie, a w przyszłości publikacje monograficzne dotyczące historii rodów wywodzących się właśnie stąd."

Zamiary potężne... A czas pokaże co się uda zrobić.
Co do "rodów" sokólskich, to ich historia nie sięga daleko, a przynajmniej nie da się jej dalego wstecz odtworzyć. Po pierwsze to prawie wszystko są rody chłopskie (szlachty mieliśmy może ze 2% i w wiekszości zagrodowej), a po drugie - materiały źródłowe często zostały zniszczone w czasie licznych wojen. Oprócz ksiąg parafialnych - prawie nic więcej nie istnieje, co pozwoli odtworzyć drzewo genealogiczne danego rodu.
Ciekawym by było, gdyby Towarzystwo opracowało (a raczej zleciło fachowcom) pochodzenie nazwisk na Sokólszczyźnie. Istniejące polskie opracowania obejmują tylko część nazwisk Sokólszczyzny. Reszta, jako nie polskiego pochodzenia, nie jest ujęta (lub jest błędnie).
Panu Prezesowi i członkom gratuluję i życzę sukcesów !

#3 ~Gość-Outsider~

~Gość-Outsider~
  • Goście

Napisano 22 wrzesień 2010 - 20:30

"Planujemy sfotografowanie i indeksację nagrobków cmentarnych wszystkich cmentarzy na naszym terenie, a w przyszłości publikacje monograficzne dotyczące historii rodów wywodzących się właśnie stąd."

Zamiary potężne... A czas pokaże co się uda zrobić.
Co do "rodów" sokólskich, to ich historia nie sięga daleko, a przynajmniej nie da się jej dalego wstecz odtworzyć. Po pierwsze to prawie wszystko są rody chłopskie (szlachty mieliśmy może ze 2% i w wiekszości zagrodowej), a po drugie - materiały źródłowe często zostały zniszczone w czasie licznych wojen. Oprócz ksiąg parafialnych - prawie nic więcej nie istnieje, co pozwoli odtworzyć drzewo genealogiczne danego rodu.
Ciekawym by było, gdyby Towarzystwo opracowało (a raczej zleciło fachowcom) pochodzenie nazwisk na Sokólszczyźnie. Istniejące polskie opracowania obejmują tylko część nazwisk Sokólszczyzny. Reszta, jako nie polskiego pochodzenia, nie jest ujęta (lub jest błędnie).
Panu Prezesowi i członkom gratuluję i życzę sukcesów !

To się okaże...A pamiątki i dokumenty rodzinne? Mało kto o nich wie, gdyż fakt ich istnienia znany jest z reguły wąskiej grupie osób.
Szlachta zagrodowa na sokólszczyźnie rzeczywiście była wiele razy utożsamiana z chłopstwem. Jednak naprawdę
tak nie było co myślę, Towarzystwo Genealogiczne siłą i staraniem swych uczestników wykazać zechce...

#4 ~Wiktoria~

~Wiktoria~
  • Goście

Napisano 16 październik 2010 - 17:11

Witam serdecznie .
Przeczytałam ,ze zaczęliście już swoją działalność.
Chciałabym prosić Was o wiadomości na temat wsi Harasimowicze.Jak do tej pory nie wiele udało mi się zebrać o tej wsi.Interesuje mnie wszystko.
Pozdrawiam Wiktoria H.

#5 ~Daniel~

~Daniel~
  • Goście

Napisano 21 październik 2010 - 17:20

Pani Wiktorio,
dziękuję za odzew. Bardzo proszę o kontakt na adres email: danielbucko@o2.pl
Pozdrawiam serdecznie,
Daniel Bućko

#6 ~Daniel~

~Daniel~
  • Goście

Napisano 21 październik 2010 - 17:21

Pani Wiktorio,
Pozdrawiam serdecznie,
Daniel Bućko

#7 ~tutejszy~

~tutejszy~
  • Goście

Napisano 21 październik 2010 - 18:15

Witam serdecznie .
Przeczytałam ,ze zaczęliście już swoją działalność.
Chciałabym prosić Was o wiadomości na temat wsi Harasimowicze.Jak do tej pory nie wiele udało mi się zebrać o tej wsi.Interesuje mnie wszystko.
Pozdrawiam Wiktoria H.

Pani Wiktorio,
Pozdrawiam serdecznie,
Daniel Bućko

Szanowny Panie Danielu !
Dobrze by było, abyście coś trochę o swojej działalności napisali na forum. To może rozbudzić zainteresowanie sprawami genealogii i historii. Bo na razie, jest ono znikome. :(

Ciekawa jest też sprawa nazw naszych miejscowości. Na ile ja się na tym znam, to przeważają te o pochodzeniu białoruskim. Reszta to polskie i litewskie (a może też jaćwieskie). Harasimowicze, o których wspomniała Pani - to nazwa typowo białoruska, pochodząca od białoruskiego imienia Harasim.

#8 ~Justyna Zun-Dalloul~

~Justyna Zun-Dalloul~
  • Goście

Napisano 13 wrzesień 2017 - 06:45

Pana daniela Bucko (przepraszam, nie mam polskiej czcionki , dlatego nie pisze poprawnie panskiego nazwiska z kreska nad c) prosze o kontakt. Jestem dziennikarka i tlumaczka w Wenezueli. Wlasnie przygotowuje dokumentacje potwierdzajaca obywatelstwo polskie wnukom Edwarda Bucko (pisane z kreska nad c) , urodzonego w osadzie Laski , w gminie Porozow, w powiecie wolkowyskim , w wojewodztwie bialostockim. Edward Bucko urodzil sie 10 wrzesnia 1923 roku. Byl synem Cezarego Bucko i Wiktorii z domu Buchowieckiej . Wywieziony na Syberie w 1941 roku wstapil do armii Andersa. Przydzielony do Marynarki Wojennej byl starszym marynarzem na slynnym ORPG Garland. Po demobilizacji wyjechal do Wenezueli. Jego ojciec i matka przeniesli sie na Ziemie Odzyskane, do Lomnicy .Mieszkali przy ul. Swierczeswkiego Nr 34 , pow. jeleniogorski, wojew. Wroclaw. Jesli pan jako przezes Towarzystwa Genealogicznego rodziny Bocko jest zainteresowany , prosze o kontakt:Email: polacyzwenezueli@yahoo.com

Justyna Zun-Dalloul, Caracas, Wenezuela

#9 ~Elwira~

~Elwira~
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2019 - 07:59

Dzięki drzewu genealogicznemu udało mi się dotrzeć do dalekich krewnych w Anglii. W poszukiwaniu pomogło mi biuro „Innowator”. Krewni ze strony prababci mojej mamy zostali zesłani podczas zaborów za działalność patriotyczną na Sybir,a stamtąd w czasie II wojny światowej trafili do Anglii. Jestem bardzo wdzięczny pracownikom biura, że pomogli mi to odkryć.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych