Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

81 odpowiedzi w tym temacie

#1 ~piter~

~piter~
  • Goście

Napisano 28 wrzesień 2011 - 08:03

Brak slow wstyd i nic wiecej,zeby z Polski bialorus robic na sile.Nigdy wiecej liberalno-lewackich rzadow!!

#2 ~bonawentury~

~bonawentury~
  • Goście

Napisano 28 wrzesień 2011 - 08:25

Powinno być tak: polskie tablice na Białorusi i Litwie - białoruskie i litewskie w Polsce. Brak na Litwie i Białorusi - brak w Polsce i tyle. Skoro Białorusinom się nie podobają Polskie nazwy i chcą białoruskie to nikt ich tu nie trzyma mogą jechać do jaśnie oświeconego Łukaszenki, do raju na Ziemi czytaj Białorusi.

#3 ~arlja~

~arlja~
  • Goście

Napisano 28 wrzesień 2011 - 08:44

Nazwy białoruskie na terenie gminy Orla nie mogą być takie same jak używane przez tutejszą ludność z prostej przyczyny. Tutejsza gwara nie jest białoruska. Gwara zawsze różni się od języka literackiego, ale tu mówimy nie o takiej różnicy - to 2 różne języki! http://harazd.net/~n...a_mova/AGWB.pdf str. 57

#4 ~rex~

~rex~
  • Goście

Napisano 28 wrzesień 2011 - 08:49

Na grodzieńszczyźnie i nowogródczyźnie są całe zwarte powiaty zamieszkałe przez ludność polską. Oficjalnie Polaków na Białorusi jest około 400 tysięcy, Białorusinów w Polsce 8 razy mniej. Nieoficjalnie ludność polska lub polskiego pochodzenia na Białorusi to ok. 1,2 - 1,5 miliona. Gdzie nasi mają tam jedną tabliczkę ? Polakom władze białorusi odebrały Domy Polskie wybudowane za pieniądze z RP. Szykanują tamtejszt Związek Polaków ( jeszcze 10 lat temu był największą organizacją społeczną na całej Białorusi z 27 tysiącami członków. To i w Polsce zadna partia tyle nie ma ) Pan Selwesiuk powinien wstrzymać się z tymi tabliczkami do czasu poprawy sytuacji Polaków w RB zwłaszcza, że nazwy jakieś dziwaczne i nie miejscowe ( po prostu kolejny dowód, że to nie żaden język białoruski czy ukraiński a tutejszy, prosty czyli mieszanka polskiego z językami wschodniosłowiańskimi )Dlaczego my zawsze musimy wybiegać przed szereg. Na Litwie czy Białorusi gnębi się Polaków a my w zamian dajemy im co chcemy. Dość. Gminę Orla ( zam. ponoć przez białorusinów ) można wymienić na gminę Wysokie Litewskie ( zamieszkaną przez Polaków ) i wszyscy będą zadowoleni. Niepawda panie Selwesiuk.

#5 ~aleś~

~aleś~
  • Goście

Napisano 28 wrzesień 2011 - 08:51

Po co to jątrzenie i skłócanie mieszkańców?

#6 ~arlja~

~arlja~
  • Goście

Napisano 28 wrzesień 2011 - 09:00

I jeszcze parę dylematów co do nazw "białoruskich" -
http://harazd.net/~n...stocczyznie.pdf

#7 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 28 wrzesień 2011 - 10:56

Nie mam nic do nazwy miejscowości w wielu językach. Nawet to ciekawe.
Nie jestem mieszkanką Orli, ale interesuje się tymi sprawami.
Nie znalazłam w artykule informacji, kto właściwie był pomysłodawcą umieszczenia nazwy w innym języku niż polski. Nie znalazłam też informacji, dlaczego ma to być akurat język białoruski, skoro z artykułu wynika, że nikt tym językiem w Orli nie mówi.
O co właście więc chodzi?

#8 ~kk.~

~kk.~
  • Goście

Napisano 28 wrzesień 2011 - 15:29

To kto tam jest mniejszością 69% czy 31%, Jakaś dziwna ta matematyka

#9 ~ewa~

~ewa~
  • Goście

Napisano 28 wrzesień 2011 - 15:57

pracuje w jednej z tych miejscowosci i dzisiaj nie spotkalam ani jednej osoby,ktora by se cieszyla z powodu tych tablic.wrecz mowia,ze to glupota.wojt sie nie popisal.

#10 ~miejscowy~

~miejscowy~
  • Goście

Napisano 28 wrzesień 2011 - 17:43

Pochodzę z tych terenów i muszę powiedzieć, że gwara mieszkańców Gminy Orla ma tyle wspólnego z językiem białoruskim, co z językiem chińskim. Może więc postawić tam też tablice w języku chińskim, skoro Państwo Polskie lekką ręką daje pieniądze na tego typu fanaberie mieszkańców. Urzędnicy przyznający pieniądze na takie inicjatywy, w pierwszej kolejności powinni wziąć pod uwagę absurdalność tego pomysłu!!! Jest w końcu bogata literatura naukowa na temat pochodzenia tutejszych mieszkańców oraz genezy ich języka m.in. "Atlas Gwar Wschodniosłowiańskich Białostocczyzny" wyd. przez Polską Akademię Nauk, liczne opracowania prof. Jerzego Wiśniewskiego. W przeciwnym razie, w przyszłości mieszkańcy tej albo sąsiedniej gminy mogą uznać, że rozmawiają w języku chińskim i zażądają tablic w tym języku. Czy widząc absurdalność takich wniosków, Państwo Polskie również będzie tak ochoczo je realizowała.

#11 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 28 wrzesień 2011 - 18:39

I jeszcze parę dylematów co do nazw "białoruskich" -
http://harazd.net/~nadbuhom/nasza_mova/zdaniem%20jezykoznawcy%20odpowiedz%20j%20janowiczowi%20na%20propozycje%20wprowadzenia%20bialoruskich%20nazw%20miejscowych%20na%20bialostocczyznie.pdf

banderowcy wkółko to samo

#12 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 28 wrzesień 2011 - 18:45

banderowcy wkółko to samo

jak brakuje argumentów to zawsze można obezwać od banderowców :)
przyznaj się jesteś dureń?

#13 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 28 wrzesień 2011 - 18:52

spie@dalaj .ie do Gródka

#14 ~anonim~

~anonim~
  • Goście

Napisano 28 wrzesień 2011 - 18:59

Tu nie chodzi o to jak polacy traktowani są na litwie czy białorusi tylko o to jak białorusini są traktowani w polsce. a skoro aż 69% zadeklarowało, że są białorusinami siłą rzeczy czują przynależność do tego narodu. nikt nie mówi, że nie podobają się im polskie nazwy. a do białorusi po co mają jechać skoro tam nie mogą nawet posługiwać się swoim językiem? język, którym ludzie mówią na podlasiu rzeczywiście nie jest identyczny z literackim, ale chyba bliżej mu do białoruskiego niż do ukraińskiego czy litewskiego. poza tym, nie wiem czy jeszcze ktokolwiek posługuje się literacki językiem białoruskim, czy już tylko taraszkiewicą.

#15 ~gość~

~gość~
  • Goście

Napisano 28 wrzesień 2011 - 19:58

Tu nie chodzi o to jak polacy traktowani są na litwie czy białorusi tylko o to jak białorusini są traktowani w polsce. a skoro aż 69% zadeklarowało, że są białorusinami siłą rzeczy czują przynależność do tego narodu. nikt nie mówi, że nie podobają się im polskie nazwy. a do białorusi po co mają jechać skoro tam nie mogą nawet posługiwać się swoim językiem? język, którym ludzie mówią na podlasiu rzeczywiście nie jest identyczny z literackim, ale chyba bliżej mu do białoruskiego niż do ukraińskiego czy litewskiego. poza tym, nie wiem czy jeszcze ktokolwiek posługuje się literacki językiem białoruskim, czy już tylko taraszkiewicą.

Proponuję najpierw wybrać się do biblioteki lub czytelni i trochę poczytać literatury naukowej w tym temacie, zamiast zabierać głos nie mając zielonego pojęcia o czym się pisze. Mnie bowiem wydaje się, że gwarze orleńskiej bliżej do języka francuskiego, tylko jakie znaczenie mają moje czy też twoje szanowny naukowcu odczucia.

#16 CZAPAJEW

CZAPAJEW

stały bywalec

• Użytkownicy
  • 1000 postów

Napisano 28 wrzesień 2011 - 20:06

jak brakuje argumentów to zawsze można obezwać od banderowców :)
przyznaj się jesteś dureń?

...znaczy się w Orli mieszkają chochły?

#17 ~gosc~

~gosc~
  • Goście

Napisano 28 wrzesień 2011 - 21:46

Na grodzieńszczyźnie i nowogródczyźnie są całe zwarte powiaty zamieszkałe przez ludność polską. Oficjalnie Polaków na Białorusi jest około 400 tysięcy, Białorusinów w Polsce 8 razy mniej. Nieoficjalnie ludność polska lub polskiego pochodzenia na Białorusi to ok. 1,2 - 1,5 miliona. Gdzie nasi mają tam jedną tabliczkę ? Polakom władze białorusi odebrały Domy Polskie wybudowane za pieniądze z RP. Szykanują tamtejszt Związek Polaków ( jeszcze 10 lat temu był największą organizacją społeczną na całej Białorusi z 27 tysiącami członków. To i w Polsce zadna partia tyle nie ma ) Pan Selwesiuk powinien wstrzymać się z tymi tabliczkami do czasu poprawy sytuacji Polaków w RB zwłaszcza, że nazwy jakieś dziwaczne i nie miejscowe ( po prostu kolejny dowód, że to nie żaden język białoruski czy ukraiński a tutejszy, prosty czyli mieszanka polskiego z językami wschodniosłowiańskimi )Dlaczego my zawsze musimy wybiegać przed szereg. Na Litwie czy Białorusi gnębi się Polaków a my w zamian dajemy im co chcemy. Dość. Gminę Orla ( zam. ponoć przez białorusinów ) można wymienić na gminę Wysokie Litewskie ( zamieszkaną przez Polaków ) i wszyscy będą zadowoleni. Niepawda panie Selwesiuk.

Nie ma tu zastosowania zasada wzajemności, należny popierać dobre przykłady. Zaznaczam ze nie mam nic wspólnego z mniejszościami, moja matka pochodzi z Mazowsza a ojciec z Pomorza.

#18 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 29 wrzesień 2011 - 05:39

spie@dalaj .ie do Gródka

potwierdziłeś jesteś dureń :)
Jeszcze tak myślę, sądząc po twojej zaciekłości, że jedno z twoich rodziców ma korzenie prawosławne :)

#19 ~Wańka adiutant czapajewa~

~Wańka adiutant czapajewa~
  • Goście

Napisano 29 wrzesień 2011 - 05:41

Tak jeść! Chachły! Tawariszcz Czapajew

#20 ~Są w tekście odpowiedzi~

~Są w tekście odpowiedzi~
  • Goście

Napisano 29 wrzesień 2011 - 08:20

Nie znalazłam w artykule informacji, kto właściwie był pomysłodawcą umieszczenia nazwy w innym języku niż polski.

Miejscowa Rada Gminy:
"Dwujęzyczne nazwy miejscowości oficjalnie wprowadzono w gminie Orla w styczniu tego roku. Radni uchwałę w tej sprawie podjęli już w 2009 roku, a język białoruski, jako pomocniczy w miejscowym urzędzie, wprowadzono jeszcze wcześniej."

Nie znalazłam też informacji, dlaczego ma to być akurat język białoruski, skoro z artykułu wynika, że nikt tym językiem w Orli nie mówi.

Zadecydowały deklaracje mieszkańców w spisie powszechnym:
"W gminie Orla nazwy będą zapisane cyrylicą w języku białoruskim, bowiem podczas spisu powszechnego w 2002 roku prawie 69 proc. mieszkańców zadeklarowało tę narodowość."

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych