Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

Liceum w Hajnówce - kiedyś nr 9 - im. Marii Skłodowskiej-Curie w Hajnówce

365 odpowiedzi w tym temacie

#1 ~absolwentka~

~absolwentka~
  • Goście

Napisano 14 luty 2015 - 11:27

Czy ktoś mógłby wyjaśnić mi, dlaczego ta szkoła, która kiedyś reprezentowała naprawdę dobry poziom, zeszła teraz na psy? Dlaczego nie ma jej w 500 rankingu szkół średnich [Liceum Białoruskie jest], dlaczego nic nie słychać o jej aktywności, nawet strona szkoły sie nie otwiera, dlaczego od 26 lat nie zorganizowała żadnego zjazdu absolwentów?

Co się z nią dzieje? Kończyłam  kiedyś to liceum, miałam wspaniałych nauczycieli, teraz żal serce ściska na myśl, że tak zostały zaprzepaszczone dobre tradycje, ambicje młodzieży i wysoki poziom szkoły. Miałam szczęście/nieszczęście zwiedzić gmach szkoły w ubiegłym roku. Nic sie nie zmieniło od kilkudziesięciu lat. Wodę w toaletach spuszcza się za pomocą sznureczka, jak kiedyś, parkiet na drugim pietrze czarny od brudu, w pracowni im. Pelagii Ponieckiej, mojej nauczycielki matematyki, jako pomoce naukowe stoja te same ekierka i cyrkiel, które pamietam z czasów szkolnych. Wstyd i żenada! Ktoś przecież sprawuje nadzór nad tą szkołą! Nikt nie widzi zaniedbań? A może się czepiam? Może nie mam racji? Może tak ma być, gorzej, niż kiedyś, siermiężnie i brudno?

#2 ~Absolwent~

~Absolwent~
  • Goście

Napisano 15 luty 2015 - 10:53

Czy ktoś mógłby wyjaśnić mi, dlaczego ta szkoła, która kiedyś reprezentowała naprawdę dobry poziom, zeszła teraz na psy? Dlaczego nie ma jej w 500 rankingu szkół średnich [Liceum Białoruskie jest], dlaczego nic nie słychać o jej aktywności, nawet strona szkoły sie nie otwiera, dlaczego od 26 lat nie zorganizowała żadnego zjazdu absolwentów?
Co się z nią dzieje? Kończyłam  kiedyś to liceum, miałam wspaniałych nauczycieli, teraz żal serce ściska na myśl, że tak zostały zaprzepaszczone dobre tradycje, ambicje młodzieży i wysoki poziom szkoły. Miałam szczęście/nieszczęście zwiedzić gmach szkoły w ubiegłym roku. Nic sie nie zmieniło od kilkudziesięciu lat. Wodę w toaletach spuszcza się za pomocą sznureczka, jak kiedyś, parkiet na drugim pietrze czarny od brudu, w pracowni im. Pelagii Ponieckiej, mojej nauczycielki matematyki, jako pomoce naukowe stoja te same ekierka i cyrkiel, które pamietam z czasów szkolnych. Wstyd i żenada! Ktoś przecież sprawuje nadzór nad tą szkołą! Nikt nie widzi zaniedbań? A może się czepiam? Może nie mam racji? Może tak ma być, gorzej, niż kiedyś, siermiężnie i brudno?

To zależy, w którym roku kończyłaś te liceum. "Dziewczyny z tamtych lat powychodziły za mąż już",a dokładnie wyjechały na studia i nie wróciły już,przy okazji znalazły swego księcia w dużych miastach. Jak się jednemu ciągle daje ,to drugiemu się zabiera a widoczny efekt zauważyłaś sama w tym Liceum.Pozdrawiam!

#3 ~absolwentka~

~absolwentka~
  • Goście

Napisano 15 luty 2015 - 14:46

To zależy, w którym roku kończyłaś te liceum. "Dziewczyny z tamtych lat powychodziły za mąż już",a dokładnie wyjechały na studia i nie wróciły już,przy okazji znalazły swego księcia w dużych miastach. Jak się jednemu ciągle daje ,to drugiemu się zabiera a widoczny efekt zauważyłaś sama w tym Liceum.Pozdrawiam!

No, dobrze, mówisz o rzeczach materialnych, ale są one przecież do przeskoczenia, na Boga, są projekty unijne, są rzeczy, na które mozna dostać pieniądze, nawet jeżeli władza lokalna ich nie daje, wystarczy wykazać się inwencją i dobrym pomysłem. A co z nauczycielami?  Tych lepszych też zabrało Liceum z białoruskim językiem nauczania i stąd te ich sukcesy w rankongu szkół średnich? Przecież to śmieszne!

#4 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 15 luty 2015 - 15:39

No, dobrze, mówisz o rzeczach materialnych, ale są one przecież do przeskoczenia, na Boga, są projekty unijne, są rzeczy, na które mozna dostać pieniądze, nawet jeżeli władza lokalna ich nie daje, wystarczy wykazać się inwencją i dobrym pomysłem. A co z nauczycielami?  Tych lepszych też zabrało Liceum z białoruskim językiem nauczania i stąd te ich sukcesy w rankongu szkół średnich? Przecież to śmieszne!

Rankingi uwzględniają także język białoruski i dlatego tzw. "białorus" stoi wyżej od "polaka". Gdyby nie brać pod uwagę wyników z jęz. białoruskiego na maturze i z wszelkich konkursód dot. tego języka, to "polak" byłby wyżej niż "białorus".

#5 ~absolwentka~

~absolwentka~
  • Goście

Napisano 15 luty 2015 - 16:45

Rankingi uwzględniają także język białoruski i dlatego tzw. "białorus" stoi wyżej od "polaka". Gdyby nie brać pod uwagę wyników z jęz. białoruskiego na maturze i z wszelkich konkursód dot. tego języka, to "polak" byłby wyżej niż "białorus".

Jak wyżej?  W rankingu ogólnopolskim "Rzeczypospolitej Liceum  "Białoruskie" zajmuje 315 pozycję - na 500 ocenianych szkół. Nasze Liceum nie mogło się znaleźć nawet wśród tych ostatnich 185? Czym się wyróżnia teraz "polak", jak go nazwałeś, autentycznie jestem ciekawa, nic nigdzie nie słychać o tej szkole, ani w gazetach, ani w radio, ani nigdzie. Stąd mój apel o dyskusję, bądź co bądź, to była i moja szkoła, szkoda, że nie zachowała poziomu sprzed lat...

#6 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 15 luty 2015 - 17:23

Jak wyżej?  W rankingu ogólnopolskim "Rzeczypospolitej Liceum  "Białoruskie" zajmuje 315 pozycję - na 500 ocenianych szkół. Nasze Liceum nie mogło się znaleźć nawet wśród tych ostatnich 185? Czym się wyróżnia teraz "polak", jak go nazwałeś, autentycznie jestem ciekawa, nic nigdzie nie słychać o tej szkole, ani w gazetach, ani w radio, ani nigdzie. Stąd mój apel o dyskusję, bądź co bądź, to była i moja szkoła, szkoda, że nie zachowała poziomu sprzed lat...

Ale... "polak" pnie się w rankingach, a "białorus" spada: w 2013  "bialorus" zajmował 12 miesjce w województwie, a w 2014 już 15 (387 w kraju) i w 2015 także 15 (414 w kraju), natomiast "polak" w latach 2013 i 2014 był poza trzecią dziesiątką w województwie, natomiast w 2015 jest już na miejscu 20. I choć nie łapie się jeszcze do "500" najlepszych liceów w polsce, to jego pozycja rośnie.

Zwróć też uwagę na metodologię oceniania szkół, w której 45% stanowi matura z przedmiotów dodatkowych. W "białorusie" maturę z jęz. białoruskiego obowiązkowo zdawać musi każdy, a przecież jęz. białoruski jest zaliczany do przedmiotów dodatkowych.

#7 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 15 luty 2015 - 18:23

Tak ja tez kończyłam LO 9 moje dzieci też i ich poziom nauczania był gorszy ale nie dlatego że byli słabymi uczniami tylko ze względu na poziom nauczycieli. Moje dzieci od 1 klasy chodziły na korki i szkołę skończyły na 4- tylko dlatego że innymi metodami myśleli niż nauczyciele- ale za to na studiach byli 5

#8 ~Absolwent~

~Absolwent~
  • Goście

Napisano 15 luty 2015 - 18:47

Najpierw oba Licea muszą być jednakowo traktowane przez Starostwo Powiatowe,a tak nie jest.Boga ,to raczej nie mieszaj do tego,Bóg lubi tych,co sami sobie pomagają.Projekty unijne muszą dotyczyć konkretów i załapać się na program EU w temacie,coby w jakiś sposób mogło zaszkodzić randze "białorusa" Faktem jest ,że absolwenci "polaka" jakoś nie muszą wracać do Hajnówki po pracę w przeciwieństwie innego Liceum.Zapewne,jak wnioskuję ,jesteś zawodowo w temacie nauczycielskim i najważniejsze chyba jest dla tego "Liceum IX " kim są jego absolwenci i do czego doszli w życiu.Na pewno "Liceum IX" powinno organizować takie spotkania ,ku przypomnieniu minionych lat i ludzi i pokrzypieniu kadry i uczniów Jako młody jeszcze człek ,lubiłem sobie popatrzeć na te imprezy sportowe w lekkoatletyce pod egida "Łapcia" ,gdzie dziewczyny biegnąc ulicami tego miasta z okazji 1 Maja ,falowały tą całą ulicą.A to było urokliwe.Pozdrawiam!

#9 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 15 luty 2015 - 19:58

Przepraszam że będę używał tych nie zupełnie prawdziwych określeń białorus i polak, ale tak w moich czasach mówił się na te dwie szkoły i tak już chyba zostanie w mojej pamięci.

Jak zwykle przy okazji takich tematów wieczne narzekania jakie to te liceum polskie biedne bo całe miast, gmina i powiat je finansowo olewa i nie daje możliwości rozwoju. Ale choćby np o wymianie stolarki okiennej, ociepleniu budynku czy orliku to już nikt nie pamięta. A niestety ani miasto ani powiat nie ma takiej kasy żeby wszystkie szkoły w jednym roku remontować i temu podobne. Pewnie że są pewne braki w tej szkole ale w której jest idealnie? Przypomnijcie jaka afera była z gimnazjum przy polaku, i co teraz z tego wyszło??

Poziom szkoły w pewnym sensie "robią" nauczyciele i to oni powinni wszystko ciągnąć, uczniowie wiadomo jedne zdolniejszy drugi mniej. Niestety kierownictwo szkoły nie robi nic w tym kierunku, żeby jakoś ruszyć tę szkołę do przodu, zupełny marazm. Może chce po prostu spokojnie doczekać na cieplutkim fotelu do emerytury, ale już widzę te głosy oburzenia i jakie by szły lamenty gdyby ktoś próbował coś tam zmienić.

Pozdrawiam

#10 ~absolwentka~

~absolwentka~
  • Goście

Napisano 15 luty 2015 - 20:06

Nie, nie jestem i nigdy nie byłam "zawodowo w temacie nauczycielskim", chyba na szczęście,  trochę mi tylko szkoda, że nasza szkoła w chwili obecnej jest stara, nienowoczesna i brudna [a to już nie jest kwestią dotacji, tylko dobrego administrowania], że w odróżnieniu od Liceum Bialoruskiego nie stawia na swoich absolwentów, nie podtrzymuje z nimi więzi, ostatni zjazd był w 1989 roku, dyrektor szkoły na zjeździe naszej klasy, zorganizowanym spontanicznie przez klasowych entuzjastów, przyjęła nas w korytarzu przy wejściu i poświęciła nam dosłownie 10 minut, a byli z nami nasi profesorowie - prof. Borkowska-Dąbrowska - matematyczka, prof, Kopciał - polonista, prof. Łapiński- wuefista. Wszyscy poczuliśmy niesmak i zażenowanie, poczuliśmy się tak, jakbyśmy byli nieproszonymi gośćmi, a nie absolwentami, którzy  chcieli zobaczyć tylko swoją starą szkołę. Nie znam losów absolwentów innych roczników, w naszej klasie większość ukończyła studia wyższe i pracuje/pracowała na dosyć eksponowanych stanowiskach. No, ale my szkołę kończyliśmy parę dziesiątków lat temu u naprawdę dobrych nauczycieli.  Pozdrawiam.

Ps. Gdy składałam papiery do IX przez pomyłkę zostały one wysłane do Liceum Białoruskiego i stamtąd otrzymałam odpowiedź o egzaminach [tak, zdawalismy egzaminy do szkoły średniej]. Razem z tatą pojechaliśmy je przenieść do naszego Liceum, ponieważ opinia o poziomie tej szkoły, w odróżnieniu od LO X,  była w tamtych czasach bardzo pozytywna.

#11 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 15 luty 2015 - 20:27

... Przypomnijcie jaka afera była z gimnazjum przy polaku, i co teraz z tego wyszło??

O jaką aferę Ci chodzi? O strach ze strony dyrekcji gimnazjum "białoruskiego" i nauczycieli z "dwójki" i "jedynki", że nowe gimnazjum odbierze im uczniów? Już drugi rocznik uczy się w tym nowym gimnazjum przy "polaku" i jakoś nikt teraz nie narzeka. Klasy 20-osobowe i nawet dzieciaki z Białowieży się trafiają. Widać nie każdemu odpowiada gimnazjum przy "białorusie", "1" i "2" lub "6" . Moje dzieci też będą się uczyły w gimnazjum przy "polskim" liceum. Bardzo się cieszę, że mam wybór i mogę skorzystać z tej nowej oferty oświatowej.

#12 ~Absolwent~

~Absolwent~
  • Goście

Napisano 15 luty 2015 - 21:20

Nie, nie jestem i nigdy nie byłam "zawodowo w temacie nauczycielskim", chyba na szczęście,  trochę mi tylko szkoda, ż................ Razem z tatą pojechaliśmy je przenieść do naszego Liceum, ponieważ opinia o poziomie tej szkoły, w odróżnieniu od LO X,  była w tamtych czasach bardzo pozytywna.

Jest nadzieja,że obecny starosta,będzie chciał wyrównać standardy nauki w tym Liceum. Uczyli mnie prof;Kaczmarek ,Sanda ,Sierocki,Fedosiewicz itd i jednak też ukończyłem Uniwerek w Poznaniu.Z tych starych roczników;poznałem parę lat temu K.Kasperczak .co ją Łapeć dostrzegł na bieżni. Co do obecnego grona nauczycieli w tym Liceum ,to jednak sami powinni wyjść z inicjatywą spotkania się z absolwentami tej szkoły średniej,by odnależć sens trwania tej szkoły i wsparcia.W jakiej części ,to absolwenci tego Liceum poparli w konsultacjach społecznych powołanie w niej Gimnazjum. Jak mój znajomy humanista pisał: "Zmieniając siebie-zmieniasz świat" ,czyli zmieniając swój punkt patrzenia na codzienne obowiązki ,umieć zrobić otwarcie na nowe wezwania otaczającego świata i nie bać się gróżb władz.

#13 ~absolwent~

~absolwent~
  • Goście

Napisano 15 luty 2015 - 21:35

Co to za prof. Kaczmarek, z takim nazwiskiem się nie spotkałem.

#14 ~Absolwent~

~Absolwent~
  • Goście

Napisano 15 luty 2015 - 21:44

Co to za prof. Kaczmarek, z takim nazwiskiem się nie spotkałem.

Zawsze jak wspominam te lata ,to mylę z Kaczmarskim ,co ciągle powiadał o granicy pomiędzy Chinami a Polska odnośnie historii.Chociaż w Poznaniu Kaczmarskich jest pełno i pochodnych od niego.

#15 ~Absolwent~

~Absolwent~
  • Goście

Napisano 15 luty 2015 - 21:56

Zawsze jak wspominam te lata ,to mylę z Kaczmarskim ,co ciągle powiadał o granicy pomiędzy Chinami a Polska odnośnie historii.Chociaż w Poznaniu Kaczmarskich jest pełno i pochodnych od niego.

Dla uzupełnienia:Żona Kaczmarskiego ,pracowała jako sekretarka w tym Liceum i to za kadencji tej dyrektorki ,co tak chłodno powitała w 1989 r tych klasowych entuzjastów.Zapewne była załamana ta 35 % niby demokracją.

#16 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 15 luty 2015 - 23:28

Dla uzupełnienia:Żona Kaczmarskiego ,pracowała jako sekretarka w tym Liceum i to za kadencji tej dyrektorki ,co tak chłodno powitała w 1989 r tych klasowych entuzjastów.Zapewne była załamana ta 35 % niby demokracją.

Dyrektorka szkoły chłodno powitała absolwentów naszej klasy w progach liceum na naszym zjeździe klasowym w 2014 roku!!! Aktualna dyrektorka!  Może niezbyt czytelnie to napisałam, ale mówiłam o zjeździe klasowym, który odbył się w ubiegłym roku, a nie o zjeździe ogólnym. Ani  my ją obeszliśmy, ani nasi starzy już przecież nauczyciele tej szkoły,  uwagi o stanie szkoły są bardzo aktualne,  bo szkoła tak wyglądała w ubiegłym roku, byliśmy przerażeni tym, co zobaczyliśmy -   te toalety, zamykane na zaszczepkę jak przed laty, te brudne czarne parkiety, te, pożal się, Boże, pracownie z ekierką i cyrklem. To wszystko działo się kilka miesięcy temu!!!

#17 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 16 luty 2015 - 08:22

Dyrektorka szkoły chłodno powitała absolwentów naszej klasy w progach liceum na naszym zjeździe klasowym w 2014 roku!!! Aktualna dyrektorka!  Może niezbyt czytelnie to napisałam, ale mówiłam o zjeździe klasowym, który odbył się w ubiegłym roku, a nie o zjeździe ogólnym. Ani  my ją obeszliśmy, ani nasi starzy już przecież nauczyciele tej szkoły,  uwagi o stanie szkoły są bardzo aktualne,  bo szkoła tak wyglądała w ubiegłym roku, byliśmy przerażeni tym, co zobaczyliśmy -   te toalety, zamykane na zaszczepkę jak przed laty, te brudne czarne parkiety, te, pożal się, Boże, pracownie z ekierką i cyrklem. To wszystko działo się kilka miesięcy temu!!!

to fajnie że można się w tym budynku cofnąć do minionej epoki, może w tych murach jakieś nowe "Marcowe migdały" nakręcą

#18 ~rodzic~

~rodzic~
  • Goście

Napisano 16 luty 2015 - 10:21

Czy ktoś może podzielić się opinią na temat nauczycieli w LO9? Pani ucząca fizyki i informatyki to chyba jakaś pomyłka (w szkole to raczej bywa niż pracuje) . Pani z historii zbiera pozytywne opinie. 

#19 ~absolwentka~

~absolwentka~
  • Goście

Napisano 16 luty 2015 - 10:45

to fajnie że można się w tym budynku cofnąć do minionej epoki

Myślisz, że fajnie? Płakać i bić na alarm trzeba :(

#20 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 16 luty 2015 - 11:39

Obecnej p. dyrektor chyba nie zależy na poziomie szkoły--wielu nauczycieli minęło się z zawodem--pomijam wiedzę--tej tez nie mają--wielu uczniów ucieka do Białegostoku

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych