Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

Ile jest ulic w Hajnówce/

80 odpowiedzi w tym temacie

#1 ~gość~

~gość~
  • Goście

Napisano 25 luty 2013 - 08:06

Czy macie dokładne dane o ilości ulić w Hajnówce. W bibliotece trafiłem na wycinki gazet z lat 60-tych i pisało o 126 ulicach. Od tego czasu pewnie liczba ulic znacznie wzrosła.

#2 ~~

~~
  • Goście

Napisano 25 luty 2013 - 11:14

Z moich obliczeń wynika, że są wszystkie.

#3 K.P.

K.P.

stały bywalec

• Użytkownicy
  • 1282 postów

Napisano 25 luty 2013 - 11:46

Policz <_< ale to i tak nie wszystkie

#4 ~rp~

~rp~
  • Goście

Napisano 25 luty 2013 - 12:17

Ja naliczyłem 242 ulice, ale nie jestem pewny, czy to wszystkie
http://hakapedia.ora...ace.pl/nuwh.pdf

#5 K.P.

K.P.

stały bywalec

• Użytkownicy
  • 1282 postów

Napisano 25 luty 2013 - 14:24

Raczej wszystkie.
Piłsudskiego dawniej nazywała się też Tartaczna , Kosidłów - Ogrodowa a w pewnym okresie Stefana Kosidły (na ednym z budynków jest tablica jak słyszałem odnaleziona podczas remontu domu) a Batorego - Bismarckstrasse, no ale wykaz nie obejmuje nazw za okupacji niemieckiej, ciekawe jakie nazwy były za sowietów?

#6 K.P.

K.P.

stały bywalec

• Użytkownicy
  • 1282 postów

Napisano 25 luty 2013 - 14:28

Ja naliczyłem 242 ulice, ale nie jestem pewny, czy to wszystkie
http://hakapedia.ora...ace.pl/nuwh.pdf

Domniemam że wykaz jeszcze nie skończony bo brakuje kilku nazw starych np. taka ulica Armii Czerwonej. ^_^

#7 ~rp~

~rp~
  • Goście

Napisano 25 luty 2013 - 14:49

Liczę na pomoc osób, które pamiętają stare nazwy lub wiedzą o zmianach nazw

#8 ~rp~

~rp~
  • Goście

Napisano 25 luty 2013 - 14:49

Liczę na pomoc osób, które pamiętają stare nazwy lub wiedzą o zmianach nazw

#9 K.P.

K.P.

stały bywalec

• Użytkownicy
  • 1282 postów

Napisano 25 luty 2013 - 14:55

W porównaniu z liczbą ulic w 2003 r. to mamy o wiele więcej - skan fragmentu planu Hajnówki

Użytkownik K.P. edytował ten post 25 luty 2013 - 14:55

#10 ~~

~~
  • Goście

Napisano 25 luty 2013 - 14:55

Stare nazwy ulic ( PRL):
Piłsudskiego - Wyzwolenia
Batorego - Waryńskiego,
WIerobieja - Buczka
Białowieska - Armii Czerwonej
Białostocka - Dzierżyńskiego
11-go listopada - Proletariacka
ZIna - XX-lecia
Armii Krajowej - Lenina

#11 ~Mariusz81~

~Mariusz81~
  • Goście

Napisano 25 luty 2013 - 21:18

re ~rp~

Z tego co mi wiadomo, dzisiejsza ulica Wierobieja w czasie okupacji niemieckiej miała nazwę Ludwigstrasse. Co do pozostałych nazw hajnowskich ulic z czasu okupacji niemieckiej czy sowieckiej trzeba by było popytać najstarszych mieszkańców. Może ktoś jeszcze pamięta wojenne nazwy ulic w Hajnówce.

Jako ciekawostkę podaję link do zdjęcia lotniczego Hajnówki z roku 1944. Można porównać ówczesną zabudowę z tą dzisiejszą. Widoczna jest różnica w miejscach gdzie dziś znajdują się osiedla z blokami, ale widoczny jest brak wielu innych budynków m. in szkół itp. ;)

http://www.wwii-phot...nowka 004.html

W okresie międzywojennym, Hajnówka rozwijała się w bardzo szybkim tempie. W 1919 roku Hajnówka liczyła jedynie 118 mieszkańców, w 1925 - 4 tys, w 1937 - 12 tys, 1939 roku - 17 tys. Gdyby nie wybuch 2 WŚ, dzisiaj Hajnówka byłaby innym, bardzo dużym miastem. Czy ktoś z Was orientuje się dlaczego mimo tak dużej ilości mieszkańców, Hajnówka nie otrzymała praw miejskich? Czy w ogóle były wtedy plany by Hajnówce nadać prawa miejskie? W 1939 roku, 17 tysięczna Hajnówka była jedynie baaardzo dużą wsią, a szkoda, bo z pewnością już wtedy zasługiwała na to by otrzymać prawa miejskie.

#12 ~rp~

~rp~
  • Goście

Napisano 26 luty 2013 - 08:01

Częściowe odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące historii Hajnówki można znaleźć na stronie http://hakapedia.orangespace.pl w artykule "Stracona szansa Hajnówki" i "Nadanie Hajnówce praw miejskich". Strona bedzie czynna do końca lutego do czasu likwidacji portalu orangespace.pl

#13 K.P.

K.P.

stały bywalec

• Użytkownicy
  • 1282 postów

Napisano 26 luty 2013 - 08:16

Po tym terminie wszystko zniknie? Może przenieść w inne miejsce.
Co do ul. XX lecia, coś mi świta w pamięci że to była XXX-lecia , a może się mylę. W dawnym okresie wszystko prawie miało nazwę XXX-lecia : park miejski, osiedle Lipowa no i ta ulica. Na fontannie w parku był napis z granitu - XXX lat prl , ale go chyba później "wydrapano" .

#14 ~czytelnik~

~czytelnik~
  • Goście

Napisano 26 luty 2013 - 08:38

W granicach Hajnówki znajduje się kilka pomników poświęconych ludziom, którzy zginęli w okresie II wojny światowej. Niektóre z nich już się sypią ale ponieważ są na uboczu, nikt nie zwraca na nie uwagi (żwirownia, naprzeciwko cmentarza prawosławnego). Jest też pomnik w mieście, bardzo zniszczony, pewnie niedługo sie rozpadnie, którym nikt nie chce się zajmować, bo formacja, której była poświęcona już nie istnieje.

#15 ~~

~~
  • Goście

Napisano 26 luty 2013 - 14:47

Po tym terminie wszystko zniknie? Może przenieść w inne miejsce.
Co do ul. XX lecia, coś mi świta w pamięci że to była XXX-lecia , a może się mylę. W dawnym okresie wszystko prawie miało nazwę XXX-lecia : park miejski, osiedle Lipowa no i ta ulica. Na fontannie w parku był napis z granitu - XXX lat prl , ale go chyba później "wydrapano" .

Park był XXX-lecia PRL, ale ulica była XX-lecia.

#16 ~rp~

~rp~
  • Goście

Napisano 27 luty 2013 - 09:26

Umieściłem wczoraj starą numerację ulic Fabrycznych. Numery od 11 do 16 są pewne, natomiast niższe wstawiłem na wyczucie. Jeśli coś wiecie na ten temat, to mnie poprawcie.

#17 K.P.

K.P.

stały bywalec

• Użytkownicy
  • 1282 postów

Napisano 27 luty 2013 - 11:54

Park był XXX-lecia PRL, ale ulica była XX-lecia.

nie będę się spierał bo jak już pisałem, nie jestem pewny. ;)

#18 ~milioner~

~milioner~
  • Goście

Napisano 27 luty 2013 - 16:23

..a ja naliczyłem - tysiąc osięmset czterdzieści dziewięć :blink:

#19 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 28 luty 2013 - 00:37

..a ja naliczyłem - tysiąc osięmset czterdzieści dziewięć :blink:

Bredzisz. Wychodzi jedna ulica na ~12 mieszkańców...

#20 ~gość~

~gość~
  • Goście

Napisano 28 luty 2013 - 21:11

Milioner, nie trać swego cennego czasu na bezsensowne wypowiedzi

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych