Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

Groby ...bez sztucznych kwiatów !

29 odpowiedzi w tym temacie

#1 ~Viki~

~Viki~
  • Goście

Napisano 01 listopad 2019 - 08:52

EKOLODZY.... Pani Kinga Rusin apeluje groby bez tych  "obrzydliwych" sztucznych wiązanek -kwiatów , czy Ktoś z poczuciem estetyki położy  na grób niby  kwiaty? Ludzie jedna mała sadzonka "żywych" kwiatów i będzie pięknie i nie zatruje tego świata   ...KULTURA I  ESTETYKA < a nie prymitywizm!

#2 ~Gość X~

~Gość X~
  • Goście

Napisano 01 listopad 2019 - 22:43

A po co w ogóle stawiać jakiekolwiek kwiaty?

#3 towarzysz_andrzej_1981

towarzysz_andrzej_1981

aktywny

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 196 postów

Napisano 02 listopad 2019 - 14:26

Wie ktoś może, gdzie złożyć deklarację jeżeli ktoś chce zostać skremowany, bez przechowywania prochów w żadnych urnach oraz miejscach ze zniczami, kwiatami, krzyżami i innymi symbolami religijnymi?

W urzędzie stanu cywilnego tego się nie da zrobić, a zwykła logika podpowiada, że powinna być taka możliwość. Skoro zajmują się, między innymi, aktami zgonów.

#4 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 02 listopad 2019 - 14:52

A po co w ogóle stawiać jakiekolwiek kwiaty?

Myślę, że to jest mądre i jestem  za....... Najlepiej aby Ktoś upoważniony mógł skremować i rozsypać z cząstkami wiatru,  odnośnie następnego wpisu, ślad zostanie w sercach Bliskich.

#5 ~Gość X~

~Gość X~
  • Goście

Napisano 02 listopad 2019 - 20:23

Wie ktoś może, gdzie złożyć deklarację jeżeli ktoś chce zostać skremowany, bez przechowywania prochów w żadnych urnach oraz miejscach ze zniczami, kwiatami, krzyżami i innymi symbolami religijnymi?

W urzędzie stanu cywilnego tego się nie da zrobić, a zwykła logika podpowiada, że powinna być taka możliwość. Skoro zajmują się, między innymi, aktami zgonów.

Pójdź do notariusza.
Notariusz powinien poinformować, co w twoim przypadku można zrobić i jak.

Kiedyś prochy można było rozsypać tylko do morza.

#6 towarzysz_andrzej_1981

towarzysz_andrzej_1981

aktywny

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 196 postów

Napisano 02 listopad 2019 - 21:28

Pójdź do notariusza.
Notariusz powinien poinformować, co w twoim przypadku można zrobić i jak.

Kiedyś prochy można było rozsypać tylko do morza.

To i ja wiem.

Chodziło mi o możliwość prostej deklaracji, bez angażowania w to biznesu notarialnego.

#7 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 02 listopad 2019 - 23:10

Też bym tak chciała, niestety, w Polsce nadal obowiązuje Ustawa z dnia 31 stycznia 1959 r o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz. U. 1959 Nr 11 poz. 62, Dz U 2000 r Nr 23 poz 295)

Co do dekoracji nagrobków - jestem za tym, żeby dopuszczalny był jeden kwiat żywy, może być w doniczce, ewentualnie wiązanka z żywych roślin i jeden znicz! Tony plastikowych śmieci nie zdobią, ale zaśmiecają cmentarze! Nie potrzeba tu apeli celebrytów, zeby to widzieć i wiedzieć!

#8 towarzysz_andrzej_1981

towarzysz_andrzej_1981

aktywny

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 196 postów

Napisano 02 listopad 2019 - 23:55

Też bym tak chciała, niestety, w Polsce nadal obowiązuje Ustawa z dnia 31 stycznia 1959 r o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz. U. 1959 Nr 11 poz. 62, Dz U 2000 r Nr 23 poz 295)

[...]

Dzięki za info.

#9 ~MagMa~

~MagMa~
  • Goście

Napisano 03 listopad 2019 - 08:32

Dzięki za info.

Już od dawna interesuję się tematem Kilkanaście lat temu poważnie zachorowałam i widmo odejścia do krainy cieni stało się całkiem realne Po pierwszym szoku i próbie pogodzenia się z losem moi bliscy dostali dyspozycje co do mego ewentualnego pochówku - kremacja i urna w ziemi, a zamiast modnego nagrobka kamień z tabliczką i drzewo - cis lub karłowata brzoza, bo jak zwykła wysoka, to zaraz wytną Wyzdrowiałam, ale w kwestii pochówku nic się nie zmieniło Mam nadzieję, że zagrożenie klimatyczne wkrótce wymusi na rządach całego świata pochówki eko, mam nadzieję, że polskie cmentarze zmienią się kiedyś w gaje, gdzie zmarłym będą śpiewać ptaki Pozdrawiam

#1- temat poważy, ciekawy i palący, ale powoływanie się na autorytety rodem z telewizji śniadaniowych nieco go osłabia Świadomość ekologiczna i estetyczna moja i mego otoczenia jest na tyle rozwinięta, że apele pani Rusin i innych celebrytów kompletnie nie robią na nas wrażenia!

#10 ~Viki~

~Viki~
  • Goście

Napisano 03 listopad 2019 - 11:29

Może nie autorytet, ale wydaje mi się, że miło, ze napisała COŚ takiego , może nie potrzebnie zacytowałam ale  na pierwszym miejscu byli ekolodzy.........ale drugi wpis/kondon / mnie poraża nienawiścią , to straszne, jak tacy ludzie egzystują , a przecież uczą religii , co robią Księża w szkołach My  im płacimy aby uczyli dobroci i mądrości      .......gdzie Oni są?

#11 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 03 listopad 2019 - 12:21

Może nie autorytet, ale wydaje mi się, że miło, ze napisała COŚ takiego , może nie potrzebnie zacytowałam ale  na pierwszym miejscu byli ekolodzy.........ale drugi wpis/kondon / mnie poraża nienawiścią , to straszne, jak tacy ludzie egzystują , a przecież uczą religii , co robią Księża w szkołach My  im płacimy aby uczyli dobroci i mądrości      .......gdzie Oni są?

Nie pogrążaj się już bardziej, nie mieszaj pojęć! Co wspólnego ma nauczanie religii z plugawym językiemDobroci i mądrości, w tym szacunku dla ludzi i przyrody powinni przede wszystkim uczyć rodzice, dziadkowie, opiekunowie! Szkoła i kościół mogą ich jedynie w tym wspomagać!

Na Twoje usprawiedliwienie - podejrzewam, ze jesteś bardzo młodą osobą, która ma jakieś tam ideały, ale brak jej zdecydowanych autorytetów, więc wspomaga się populistycznymi hasłami celebrytów!

#12 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 03 listopad 2019 - 16:42

Chociaż jestem ochrzczony i wychowany w wierze katolickiej, to od kiedy próbuję samodzielnie myśleć, jestem raczej deistą, tzn wierzę w istnienie Stwórcy, który dał człowiekowi wolną wolę i niespecjalnie interesuje się jego ziemskim losem Jestem też poniekąd hipokrytą, ponieważ z przyzwyczajenia i dla świętego spokoju (rodzina!) uczestniczę w życiu KK Jednak przez te katolickie obrzędy i modlitwy od jakiegoś czasu mam taką obsesję - prześladuje mnie perspektywa wiecznej szczęśliwości pod postacią wiecznego odpoczynku, o który modlimy się dla zmarłych! Nie bardzo mogę sobie wyobrazić, jak można być szczęśliwym, wiecznie odpoczywając w wiecznej światłości, gdzie najwyższym stopniem niebiańskiej szczęśliwości jest wpatrywanie się w oblicze Stwórcy

#13 towarzysz_andrzej_1981

towarzysz_andrzej_1981

aktywny

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 196 postów

Napisano 03 listopad 2019 - 18:22

Chociaż jestem ochrzczony i wychowany w wierze katolickiej, to od kiedy próbuję samodzielnie myśleć, jestem raczej deistą, tzn wierzę w istnienie Stwórcy, który dał człowiekowi wolną wolę i niespecjalnie interesuje się jego ziemskim losem Jestem też poniekąd hipokrytą, ponieważ z przyzwyczajenia i dla świętego spokoju (rodzina!) uczestniczę w życiu KK Jednak przez te katolickie obrzędy i modlitwy od jakiegoś czasu mam taką obsesję - prześladuje mnie perspektywa wiecznej szczęśliwości pod postacią wiecznego odpoczynku, o który modlimy się dla zmarłych! Nie bardzo mogę sobie wyobrazić, jak można być szczęśliwym, wiecznie odpoczywając w wiecznej światłości, gdzie najwyższym stopniem niebiańskiej szczęśliwości jest wpatrywanie się w oblicze Stwórcy

To krzepiące, ponieważ poczułeś potrzebę samodzielnego myślenia. Myślenia refleksyjnego, wychodzącego poza ciasne, zakute dogmaty i mechaniczne obrzędy.

#14 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 04 listopad 2019 - 18:44

Droga Viki nie powinno się płacić za nauczenie dobroci. 

Tego powinno się uczyć dzieci w domu, najlepiej na własnym przykładzie. 

#15 ~V~

~V~
  • Goście

Napisano 05 listopad 2019 - 16:41

Droga Viki nie powinno się płacić za nauczenie dobroci. 

Tego powinno się uczyć dzieci w domu, najlepiej na własnym przykładzie. 

Dzięki, w ogóle religia bez płacenia, ale dziś msza opłacona  pogrzebowa /śpiewy , kilku księży muzyka,   oracja / w nadmiarze/ i jeszcze zbierają na tacę !!! Księży nikt nie uczy w domu Oni nie mieli rodziców i wybrali zawód , jedna z chorych z rozpaczą mi powiedziała, iż syn idzie do seminarium " bo będzie Panem"  i co na to świat?

#16 ~o, tak o!~

~o, tak o!~
  • Goście

Napisano 05 listopad 2019 - 17:49

Mam chore kolana, droga na cmentarz wynosi 1,5 km! Za pięć lat w ogóle mogę nie chodzić. Nie wyobrażam sobie codziennego odwiedzania grobu bliskich osób i podlewania "małej, żywej sadzonki"! Dlatego umarli mają granitowy nagrobek i sztuczne kwiaty!

#17 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 05 listopad 2019 - 22:27

Dzięki, w ogóle religia bez płacenia, ale dziś msza opłacona  pogrzebowa /śpiewy , kilku księży muzyka,   oracja / w nadmiarze/ i jeszcze zbierają na tacę !!! Księży nikt nie uczy w domu Oni nie mieli rodziców i wybrali zawód , jedna z chorych z rozpaczą mi powiedziała, iż syn idzie do seminarium " bo będzie Panem"  i co na to świat?

Nie płać, nie chodź i nie jęcz, bo nie bardzo wiadomo, o co ci chodzi!

#18 ~Gość X~

~Gość X~
  • Goście

Napisano 06 listopad 2019 - 10:53

Mam chore kolana, droga na cmentarz wynosi 1,5 km! Za pięć lat w ogóle mogę nie chodzić. Nie wyobrażam sobie codziennego odwiedzania grobu bliskich osób i podlewania "małej, żywej sadzonki"! Dlatego umarli mają granitowy nagrobek i sztuczne kwiaty!

A po co umarłym sztuczne kwiaty?

#19 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 06 listopad 2019 - 17:29

A po co umarłym sztuczne kwiaty?

No właśnie?

#20 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 06 listopad 2019 - 18:07

Umarłym nic nie potrzeba Żywym potrzebna jest pamięć o zmarłych, ale niektórym to nie wystarcza, więc budują wielkie nagrobki nawet nie dla siebie, tylko dla sąsiadów i znajomych, żeby zazdrościli, na to postawią 50 wielgaśnych zniczy i ozdobią pękami sztucznego kwiecia!

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych